W połowie grudnia wrzuciłam we wpisie kilka ciekawych znalezisk latarnianych z różnych źródeł. Dziś chciałabym się podzielić z Wami kolejnymi.
Stara mapa Półwyspu Helskiego (XVIII wiek)
Fragment mapy z 1794 roku (Robert Laurie &James Whittle, 1794 Prussia, Dantzick). Rozewie jako Rese-hoft i latarnia zaznaczona jako Light House, a Hel występuje jako Hello. Ciekawe jest to, ze mapa pokazuje obecny półwysep jako ciąg małych wysp, a w okolicy dzisiejszej Kuźnicy są jeszcze forty Kazimierzowo i Władysławowo.
Rysunek-plan zabudowa kompleksu latarnianego na Przylądku Rozewie
Plan sytuacyjny z zabudowaniami przy latarni morskiej w Rozewiu, rok 1909.
Fotografia rodzinna Flisów pod latarnią w Helu
Na fotografii Hel, 24 maja 1970 r.- rodzina Flisów (Jadwiga, Sławomir i mały Staszek). Z archiwum Rodziny Flisów – fot. z facebooka ze strony Fundacji im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie”. Więcej o samej Fundacji na stronie: archiwapomorskie.pl
Latarnia morska Oksywie (nieistniejąca już)
Fotografia opisana jako : Lata 1928-1932, nieduża latarnia morska na cyplu oksywskim. Fot. aukcyjna z serwisu fotopolska
Przedwojenna fotografia z Helu
Hel, grupa letników przed latarnią morską, maj 1930 rok. Fot. aukcyjna.
Zapis ze starej księgi kościelnej w Helu
Poniżej wycinek z zapisu starej księgi kościelnej w Helu z XVII wieku. Tekst informuje: […] „10 lutego 1673 roku, obsługujący blizę w Helu MICHEL DAHL wraz ze swoją żoną pochowali ich syna, który zmarł na statku parowym”
Serdeczne podziękowania ze tłumaczenie i podesłanie Pani Irenie Elsner – Autorce wspaniałych książek o historii ziemi choczewskiej.
Fotografia główna wpisu Nauris Mozoleff from FreeImages