Kocie lato 2022 [23] - Pani Krawacik odc.2
Dziś powracam do podziwianiak starej kociej znajomej z Kuźnicy (Hel). Pani Krawacik - bytująca niezmiennie przy rybackiej szopce - na dłuższe wycieczki rusza się o świcie lub przed zmierzchem. Za dnia drzemie lub odpoczywa przy rybackim sprzęcie. Poniżej druga odsłona galerii złotookiej koteczki.
Fot. Latarnica / czerwiec 2022
Moje magiczne miejsca - subiektywnie [8]
Miałam bardzo długą przerwę w kontynuowaniu tego cyklu, a przecież tak naprawdę miejsc, które mnie na naszym wybrzeżu fascynują i zachwycają nie brak. Dziś kolejny punkt na mojej subiektywnej mapie miejsc, w których zdecydowaniw szybciej bije mi serce. To Osada Rybacka na Oksywiu (Gdynia). To jedno z niewielu miejsc należących do dużej trójmiejskiej aglomeracji, a ma się wrażenie, że czas tam stanął w miejscu i jest tak inaczej, spokojnie, z respektem do tradycji tego miejsca, z zachowaniewm wciąż charakteru rybackiego.
Idąc plażą od torpedowni w Babich Dołach ku Osadzie w Oksywiu mija się po drodze już kilka jednostek małych kutrów oznaczonych jako Gdynia Obłuże. urocze miejsce i piękna plaża, po prawej stronie wcześniej można podziwiać wysokie klify.
Oksywie już z założenia wzbudza moje wielkie emocje z racji tego, że kiedyś stała tam jedna z naszych latarni i nie zostało pdo dziś po niej nic. Teraz jedynie mały pomnik na cementarzu wojennym w miejscu, gdzie stała kiedyś ta nieduża, ale jakże urocza latarenka. O latarni w Oksywiu pisałam niedawno więc nie będe powielać tu zdjęć wszkaże bohaterką odcinka jest jednak osada. Wszytsko pewnie przez te tory ku plaży. Jednak kolejna moja fascynacja i bzik - koleje i kolejki wąskotorowe - zobowiązują.
fot. Latarnica / wrzesień 2025
Następne wejścia plażowe to będzie już Oksywe, najpierw osada a potem nowy bulwar. Ale dziś zatrzymamy się na Osadzie Rybackiej. Z plaży na górę i do ulic tej dzielnicy wiodą ostre kamienne schody z poręczą.
W osadzie wciąż znajduje się jedna z dwóch w Polsce kolei linowo-terenowych. Służy ona do transportu łodzi oraz połowów po stromym zboczu Kępy Oksywskiej pomiędzy plażą a górnym zapleczem gospodarczym. Widać to na poniższych kadrach. Ostatnia fotografia to zdjęcie wywieszone na płocie jednego z domów ukazujące archiwalne zdjęcie torów transportowych ku plaży.
Kiedyś na Oksywiu istniała Oksywska Kolej Nadbrzeżna (tzw. Kaszubski Ekspres), która przebiegała m.in. na wysokości Osady Rybackiej, ale wzdłuż brzegu zatoki. Poniżej archiwalne ujęcia pozostałości po tej kolei w latach 80-tych XX wieku. Zdjęcia za zgodą p. Sławomira Piwowarskiego - z a rchiwum rodzinnego
Poniżej fot. 1 Przystań rybacka Oksywie, na plaży widoczne tory Ekspresu Kaszubskiego 1945- 1955 - Zbiory Muzeum Miasta Gdyni, fot. 2. Stacja kolejowa na Oksywiu, lata 1939-1945 - zbiory Muzeum Miasta Gdyni
Przepiękne ujęcia osady można znaleźć na portalu www.gdynia.pl . Poniżej 4 kadry, wszystkie z tej strony, a dwie ostatnie fotografie są autorsta Przemysła Kozłowskiego
Poniżej widok na ulicę i morze z wysokiego klifu osady z 2016 roku - fot. Michael Tav / wikipedia.org

Poniżej mapka z Google Maps z ulicą Osada Rybacka i połozeniem nowego Bulawru Nadmorskiego na Oksywiu

Kocie lato 2022 [2] - Pani Krawacik odc 1.
Rok 2022 w Kuźnicy był moim kolejnym latem z Panią Krawacik bytującą w i przy szopce rybackiej w kuźnicznym porcie nad Zatoką Pucką. Kotka jest przyjazdna, lubi wylegować się na sprzęcie rybackim, już nasza znajomość jest na etapie że blisko podejdzie i mogę ją głaskać. To wspaniała koteczka o pięknych złotych oczach. W 2022 roku zrobiłam jej mnóstwo zdjęć więc poświęcę jej na pewno 2-3 odcinki.
Fot. Latarnica / czerwiec 2022
Zdjęcia Pani Krawacik pojawiały się w kocim cyklu w poprzednich latach, jeśli chcecie zajrzeć jaka była w 2021 roku to zapraszam do archiwalnego wpisu:
https://latarnica.pl/2024/01/29/kocie-lato-2021-vol-7/
Zdjęcie na niedzielę - 31 maja 2026
Jak bywa w maju nad polskim morzem? Właśnie tak. Prawie identycznie jak latem, a czasami nawet dni są jeszcze piękniejsze niż w sezonie. Na zdjęciu plaża w Wierzchucinie - II połowa maja br.
Fot. Kasia Foigt / maj 2026
Przedmajówkowe Stilo i kryminalna zapowiedź ze Stilo
Tuż przed długim weekendem majowym w ramach odwiedzin latarni Stilo przez przedstawicieli Bazy Oznakowania Nawigacyjnego dron polatał nad naszą piękną trójkolorową strażniczką i uchwycił te piękne kadry.
Fot. BON / kwiecień 2026
Stilo staje się coraz popularniejszym miejscem. Pojawiło się w dwóch odsłonach kryminalnych rodzimych autorek. Zęza Ewy Przydrygi - mająca swoją premierę we wrześniu 2025 roku - już zdążyła zachwycić czytelnikow, a przed nami majowa premiera najnowszego nowego cyklu doskonałej w gatunku Marty Matyszczak. W maju ukazujs się Jeśli dziś sobota, to mamy morderstwo.
Tak pisano o książce w zapowiedziach:
Do Sasina, malowniczej nadbałtyckiej wsi, w związku z wyrokiem sądowym trafiają sfrustrowana pisarka Roma Nowacka, amator trawki, krewka fryzjerka i zakręcony nerd z uroczym psem o nienachalnej urodzie. Mają towarzyszyć grupie ekscentrycznych seniorów przebywających na turnusie wypoczynkowym. Wkrótce okazuje się, że łączy ich więcej, niż się spodziewali. Z pobliskiej latarni Stilo spada kobieta. To samobójstwo, wypadek, a może morderstwo? Czy z tym zdarzeniem ma związek ktoś z miejscowej elity? I jak ma się do tego sprawa powstającej nieopodal elektrowni atomowej? Roma i jej przyjaciele wszczynają śledztwo. Co nie spotyka się z aprobatą zgorzkniałej komisarz Gertrudy Florek...
Z najnowszych wieści wiadomo już że bardzo blisko Stilo bedzie przechodzić nowa trasa kolejowa, to otworzy nowe możliwosci ale i napędzi na pewno o wiele więcej ludzi w te rejony, które dotychczas uchodziły za spokojne i położone z dala od cywilizacji.
Poniżej okładki obu książek. "Zęze" znam i uwielbiam, lektura "Jeśli dziś sobota..." jeszcze przede mną.
Wakacje 2022 [21]
Kończąc już wpisy z wakacji AD 2022 w Kuźnicy powrócę jeszcze na chwilę do błękitnych kadrów z Syberii z dominacją bliskich kadrów. Plaża nad zatoką na wylocie z Kuźnicy jest idealnym żywym plenerem fotogrficznym.
Fot. Latarnica / czerwiec 2022
Zdjęcie na niedzielę - 17 maja 2026
Nigdy to mi się nie zmieni. I to zdjęcie jest dla mnie jednym z takich idealnych materaiłów dowodowych. Od ZAWSZE twierdzę, że nie ma to jak polskie plaże - nasze złote plaże nad Bałtykiem z pasmem wydm i sosen w tle. Fotogrfaia została wykonana 9 maja br w Dębkach i pokazuje kwintesencję rodzimego wybrzeza w wiosenny słoneczny dzień. Jestem zachwycona.
Fot. Kasia Foigt / Dębki maj 2026
Ze starej prasy [117]
W lipcowym wydaniu "Głosu Pomorza" z 2009 roku Agata Wilkin-Baranowska opublikowała artykluł o rozewskiej latarni. Okazją do poruszenia tego tematu był jednocześnie fakt ukazania się w sprzedaży 11 kubka z serii z latarniami morskimi - tym razem z sylwetką Rozewia I.
Poniżej winieta tego wydania "Głosu Pomorza" z 2009 roku:
Poniżej strona 12 z całym artykułem i zdjęciem kubka:

Początek wiosny w Gąskach [2]
Dziś druga cześć prezentacji zdjęć z pierwszych dni wiosny w Gąskach.
Poniżej piękna plaża w Gąskach.
Fot. Lidia Czuper / marzec 2026
Drugi dzień wiosny w Darłówku [3]
Dziś ostatni, trzeci odcinek, ukazujący dzień 22 marca br w Darłówku. Popatrzymy na okolicę z wieży latarni oraz spojrzymy na jej detale. Bardzo urokliwe są te okna z czerwonymi okiennicami oraz fakt ,że widać jej budulec (cegłę), a nie została otynkowana.
Fot. Lidia Czuper / marzec 2026
Trochę unikalnego Oksywia
Ech, kępa oksywska i miesjce gdzie została wybudowana latarnia morska miało swój klimat. Z resztą do dziś Oksywie i okolica to dla mnie jedno z ulubionych gdyńskich miejsc - cudowne klify, wspaniałe puste plaże, nowy bulwar spacerowy nie obłożony tłumnie jak ten w centrum miasta.
Stare fotografie latarni Oksywie pokazują urocze aleje drzew wiodące ku latarni, pustkę wokół niej - żadnych zabudowań, spacerujacych ludzi. W zasadziwe latarnik z rodziną musiał sobie radzić, bo do cywilizacji było daleko. Ale to miało urok. Latarnię wygaszono w 1933 roku,a w 1939 wysadzono podczas działań II WŚ.
Insporacją do tego wpsiu stał się fragemnt mapy z początku XX wieku ukazujący brzeg morza i obejmujacy odcinek Oksywia z widocznym kościołem i zaznaczoną niewysoką wieżą latarni morskiej. Poniżej ten fragemnt i kadry z niego.



Na sztychu widać maszt sygnalizacji, który doskonale widać na poniżej fotografii ze zbiorów NAC

Poniżej mapa z Oksywiem z 1909 roku, ze zbiorów UAM Poznan wydział geografii oraz jej wycinek z zazaczoną lokalizacją latarni (Leuchtturm)

Poniżej stara kartka pocztowa z widocznym kościołem i latarnią, fot. aukcyjna

Poniżej 3 ujęcia latarni - jedno z pogrzebu gen. Orlicz-Drezszera (z wieży latarni - w tle - można było obserwować uroczstości), fragment mauzoleum gen. Orlicza Dreszera - kadr zdjęcia z fotopolska.eu oraz latarnia na zdjęciu z fotopolska.eu



Poniżej unikalne ujęcie latarni - fotografia znaleziona na facebooku:

Wakacje 2022 [20]
Po relacji z pobytu w Juracie i obowiązkowej kawce w pracowni Juliusza Kossaka - powracamy do Kuźnicy. Trochę jej różnorodnych klimatów - ale na każddym zdęjciu przebija to co najważniejsze - spokój i piękno tego miejsca. Mamy dawną i nową zabudowę, mamy uroczy port i światło dnia oraz pomarańczowe zachody słońca.
Fot. Latarmica / czerwiec 2022
Zdjęcie na niedzielę - 19 kwietnia 2026
W drugiej połowie kwietnia całkiem świeża fotografia latarni Stilo zrobiona w piękny słoneczny wiosenny dzień w 1 połowie kwietnia br.
Fot. Latarnik ze Stilo / kwiecień 2026
Początek wiosny w Gąskach [1]
Skoro pokazałam wam krokusy przy latarni w Kołobrzegu, drugi dzień wiosny w Darłówku to do kompletu popatrzcie na budzącą się do życia przyrodę w Gąskach. Latarnia ta jest potężna i bardzo wysoka, już dojeżdżając z drogi doskoanle widać jej smuklą wieżę. Widok oblędny. Latem ciut gorzej bo i drzewa są gęstsze i bardziej zielono. Fantastycznie widoczna jest też z plaży.
Fot. Lidia Czuper / 22 marca 2026
Drugi dzień wiosny w Darłówku [2]
Zima wlekła się niemiłosiernia, a wiosna mija mi w tym roku raz dwa, ani się obejrzmy a już będzie majówka. Dlatego szybko powracam do początku wiosny w Darłówku i latarni, uchwyconej przy cudownej pogodzie. Dziś więcej pokręcimy się po jej wnętrzu.
Fpt. Lidia Czuper / 22 marca 2026
Drugi dzień wiosny w Darłówku
Latarnia w Darłówku sama w sobie jest bardzo ładna i inna niż nasze pozostałe latarnie. Położona w samym porcie przy falochronie jak latarnia ustecka czy w Kołobrzegu, ale port w Darłówku stracił urok i czar małej miejscwosci odkąd zaczęto w nim budować duże apartamentowce. Już nigdy nie będzie to takie miejsce jak dawniej.
Fot. Lidia Czuper / 22 marca 2026
Zdjęcie na niedzielę - 4 kwietnia 2026
Czasami prosty pomysł na forografię robi najlepszy efekt. Mnie to zdjęcie jakoś tak urzekło, piękna pogoda do zrobienia zdjęcia i zamiast oyginalnej budowli latarni - która majaczy w tle rozmyta - mamy na pierwszym planie jej figurkę w skali postawioną na falochronie. Jest w tym kadrze coś innego, chce się patrzeć i robi się ciepło na sercu.
Fot. Lidia Czuper / marzec 2026
Krokusy pod latarnią... WIOSNA cz. 2
Tym razem wiosna przy kołobrzeskiej latarni w słoneczny marcowy dzień. Do tego lazurowe niebo i wszytsko od razu wygląda wspanialej i tak dodaje dobrej energii. Potrzeba nam długich dni i dużo dużo światła.
Fot. Lidia Czuper / 21 marca 2026
Wakacje 2022 [19]
Ostatni wpis z wakacyjnego cyklu sprzez 4 lat wrzucilam w grudniu, a potem było tak wiele innego materiału do publikacji, że zupełnie zaniedbałam te relacje. A przecież czekają zdjęcia z wakacji 2023, 2024 i 2025 roku... Czasu tak mało, blog też nie jest z gumy. Zatem dziś w wakacyjnej wędrowce zajrzyjmy po raz kolejny do Juraty i Kossakowki. Tak, zazwyczaj przy każdym pobycie na półwyspie helskim staram się choć raz odwiedzić to miejsce i wypić kawkę. Zawsze powaracają wtedy wpamięci lektury licznych książek wspomnienoowych pani Magdaleny Samozwaniec o jej rodzinie i domu letniskowym (a jednocześnie pracowni jej ojca) w Juracie.
Poniżej słynne jurackie molo i okolica:
Poniżej aktualny wygląd stacji i wizualizacja zmian oraz jurackie koteczki:
Poniżej kawiarnia / pracownia "Kossakówka"
Fot. Latarmica / czerwiec 2022
Zdjęcie na niedzielę - 29 marca 2026
Na ostatnią niedzielę marca przeękne nocne ujęcie latarni w Świnoujściu. Przez różnego rodzaju źródła światła i ich kolory to co się dzieje na wodzie jest wspaniałą grą barw i dodaje temu kadrowi uroku.
Fot. Wojciech Kurdek / 8 marca 2026





























































































































































































