Przedmajówkowe Stilo i kryminalna zapowiedź ze Stilo

Tuż przed długim weekendem majowym w ramach odwiedzin latarni Stilo przez przedstawicieli Bazy Oznakowania Nawigacyjnego dron polatał nad naszą piękną trójkolorową strażniczką i uchwycił te piękne kadry.

Fot. BON / kwiecień 2026

Stilo staje się coraz popularniejszym miejscem. Pojawiło się w dwóch odsłonach kryminalnych rodzimych autorek. Zęza Ewy Przydrygi - mająca swoją premierę we wrześniu 2025 roku - już zdążyła zachwycić czytelnikow, a przed nami majowa premiera najnowszego nowego cyklu doskonałej w gatunku Marty Matyszczak. W maju ukazujs się Jeśli dziś sobota, to mamy morderstwo. 

Tak pisano o książce w zapowiedziach:

Do Sasina, malowniczej nadbałtyckiej wsi, w związku z wyrokiem sądowym trafiają sfrustrowana pisarka Roma Nowacka, amator trawki, krewka fryzjerka i zakręcony nerd z uroczym psem o nienachalnej urodzie. Mają towarzyszyć grupie ekscentrycznych seniorów przebywających na turnusie wypoczynkowym. Wkrótce okazuje się, że łączy ich więcej, niż się spodziewali. Z pobliskiej latarni Stilo spada kobieta. To samobójstwo, wypadek, a może morderstwo? Czy z tym zdarzeniem ma związek ktoś z miejscowej elity? I jak ma się do tego sprawa powstającej nieopodal elektrowni atomowej? Roma i jej przyjaciele wszczynają śledztwo. Co nie spotyka się z aprobatą zgorzkniałej komisarz Gertrudy Florek...

Z najnowszych wieści wiadomo już że bardzo blisko Stilo bedzie przechodzić nowa trasa kolejowa, to otworzy nowe możliwosci ale i napędzi na pewno o wiele więcej ludzi w te rejony, które dotychczas uchodziły za spokojne i położone z dala od cywilizacji.

Poniżej okładki obu książek. "Zęze" znam i uwielbiam, lektura "Jeśli dziś sobota..." jeszcze przede mną.


Zdjęcie na niedzielę - 19 kwietnia 2026

W drugiej połowie kwietnia całkiem świeża fotografia latarni Stilo zrobiona w piękny słoneczny wiosenny dzień w 1 połowie kwietnia br.

Fot. Latarnik ze Stilo / kwiecień 2026


Zimowo na Górze Szwedów i w Stilo

Dziś przepiękne ujęcia z Góry Szwedów. Fotografie ze sycznia br. , a w zasadzie kadry z filmiku wykonanego przez Grzegorza Elmisia z Helu i wrzuconego na jego profil facebookowy.

Poniżej tryptyk zimowy ze Stilo.

Fot. Latarnik ze Stilo / styczeń 2026.


Zdjęcie na niedzielę - 18 stycznia 2026

Jest zima to musi być i zimno i biało. W tym roku styczeń przypomniał, że jest miesiącem w którym powinien dominować pejzaż prawdziwie zimowy, gdzie śnieg przykrywa nasz kraj, w tym i wybrzeże. Dziś zimowy obrazek z latarnią Stilo. Prawda, że bajkowo?

Fot. Latarnik ze Stilo / styczeń 2026


Zdjęcie na niedzielę - 7 września 2025

Czy są bardziej spektakularne ujęcia latarni morskich nad te wykonane już po zmierzchu z pracującą optyką? Raczej nie ma. Latarnia w świetle dnia to zupełnie inna bajka. Ale gdy nadciągnie noc, a niebo zacznie przeszywać snop światła z laterny to jest po prostu wyjątkowo, magicznie, tajemniczo. Taką chwilę ukazuje poniższa fotografia, a modelką jest oczywiście Stilo

Fot. latarnik ze Stilo / sierpień 2025


Święto latarni morskich AD 2025

W tym roku w niedzielę 17 sierpnia obchodzono w latarniach polskiego wybrzeża Dzień Latarni Morskich. Był to tzw. długi weekend sierpniowy, pogoda dopisała i turyści chętnie wspinali się na latarnie.

Na wschodzim wybrzeżu w tym dniu wejściówka kosztowała tylko 5 zł. latarnia jak zawsze były odświętnie ustrojone. Była to też świetna okazja, aby zacząć kolekcjonować pieczątki z wejśc do latarni  i zdobywać odznaki Bliza.

Fot. TPNMM

Poniżej ustrojone latarnie morskie. Fot. BON, latarnia w Ustce  - ze strony facebookowej latarni, latarnia w Niechorzu ze strony facebookowej latarni.


Wiosenne przeglądy

Wiosna już na dobre się rozgościła, a co za tym idzie również Baza Oznakowania Nawigacyjnego musi pojeździć na rytunowe kontrole i przeglądy swoich obiektów, w tym latarni morskich.

Ostatnio odwiedziła oddaloną od siedziļ ludzkich Stilo.

Była też wyprawa do latarni w Helu...

A wiosenne sztormy potrafią nieraz zaskoczyć i tak stabilna i dobrze służąca stawa na wodach zatoki nagle traci swoje miejsce pobytu i rozbija się o betonowy falochron. Ale wszystko da się naprawić i wróci na swoje miejsce.

Fot. BON / kwiecień 2025 - profil facebookowy


Latarnie TPCMM-u ceny sezon letni 2025

Wielkimi krokami nadchodzi majówka, a wraz z nią ruszy sezon turystyczny 2025 na latarniach morskich polskiego wybrzeża. Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które opiekuję się latarniami wschodniego wybrzeża od Krynicy Morskiej po Stilo ogłosiło aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia swoich obiektów.

Fot. główna wpisu z facebooka TPNMM, tabela ze strony www TPNMM

Poniżej latarnie morskie pod opieką TPNMM, fot. Latarnica , Krynica Morska - fot. Lidia Czuper


Zdjęcie na niedzielę - 23 marca 2025

Jedną z najpiękniej położonych latarni na naszym wybrzeżu jest Stilo. To moja subiektywna ocena, bo lubię latarnie w głuszy i oddalone od miast i mniejszych miejscowości. Pięknie to wygląda gdy jest tylko latarnia i pachnący wokół nadmorski las.

Fot. Kasia Foigt / marzec 2025


Latarniane unikaty [7]

Dziś mam dla wielu miłośników latarni prawdziwy UNIKAT, takie rzadkie ujęćie niemal się nie trafia i nigdy nie miałam pojęcia o tym, że istnieje a jednak... Na facebookowym forum o historii Choczewa i okolic wstawiono fotografię  opisaną jako 1904 rok (niestety nie udzielono mi odpowiedzi skąd ona pochodzi) z okresu początków budowy latarni morskiej STILO. Ledwo można rozpoznać charakterystyczne cechy tej wieży. Oto ten kadr:

Rownież na facebookowej stronie - tym razem na profilu p. Szymona Redlina (kiedyś sołtys Jastrzębiej Góry a dziś radny sejmiku województwa pomorskiego) znalazłam stare unikalne zdjęcia z okolic Lisiego Jaru obejmujące "autostradę ku słońcu" oraz w tle latarnie Rozewie I i Rozewie II z lat przedwojennych. Autostrada wiodąca z Wladysławowa ku Karwi ma już gotowe plany na wykonanie nowej nawierzchni (służy nam i liczy już 94 lata) i najwyższty czas na jej odnowienie. Tu również nie podano źródła zdjęć.

Na koniec przedwojenna  kartka pcztowa z latarnią w Ustce - piękne i jakże wyraźne ujęćie. Fot. aukcyjna


Zdjęcie na niedzielę - 1 grudnia 2024

Nowy ostatni miesiąc roku zaczynam w klimacie zimowym, bo grudzień jednak wielu z nas kojarzy się ze śniegiem i zimowym białym pejzażem. Wprawdzie fotografia została wykonana w listopadzie br., ale jest tak urocza, że musi otwierać ten miesiąc.

Fot. Damian Łozicki - latarnik ze Stilo / listopad 2024


Jesiennie na wybrzeżu wschodnim

Tak się złożyło że ostatnio na moim latarnianym profilu na facebooku dominują aktualne jesienne kadry z naszymi latarniami, główkami portowymi czy stawami nawigacyjnymi. To skłonilło mnie do wrzucenia i na blogu kilkunastu takich fotogrfaii. Jesień - ta złota, barwna, słoneczna jest piękną porą roku. I bardzo fotogeniczną.

Poniżej latarnia Stilo jesienią

Fot. Baza Oznakowania Nawigacyjnego

Poniżej gdański port i główki wejściowe - zielona i czerwona (dawna latarenka Westerplatte)

Fot. Jan Kuzdro /Baza Oznakowania Nawigacyjnego

Fot. Kasia Foigt / październik 2024

Poniżej obiekty nawigacyjnych w Górkach podlegające Bazie Oznakownaia Nawigacyjnego

Fot. M.R. / Baza Oznakownaia Nawigacyjnego


Stilo z innej perspektywy - odc. 2

Dziś zapowiadany tydzień temu drugi odcinek ze wspaniałymi fotografiami latarni morskiej Stilo widzianej z drona. Zdjęcia pochodzą ze strony:

https://www.facebook.com/Blachonix/

Fot. BLACHONIX / Michał Blaszke

Fot. główna wpisu BLACHONIX / Michał Blaszke


Stilo z innej perspektywy - odc. 1

Są takie latarnie, których położenie z dala od siedzib ludzkich i miast dodają im dodatkowego uroku. Trzeba pokonać spore odległości lasami ,aby do nich dojść, często są to ścieżki pod górę, w cudownie pachnących nadmorskich lasach. Atutów jest sporo: piękne widoki i ten jedyny cel ku któremu zdążamy: LATARNIA.

Tak jest w przypadku naszych latarni np. w Czołpinie (na terenie parku narodowego) czy Stilo (Osetnik). Dzisiejsze zdjęcia pokazują nam Stilo z tej mniej znanej perspektywy, bo nie ludzkiego oka, ale drona. Nikt z nas nie wzbije się tuż ponad laternę czy nie poleci nad lasami wokół niej oglądając jasne plamy wydm.

Tej sesji sprzyjała cudowna jesienna aura i super przezroczystość powietrza. Ponieważ zdjęć powstało sporo postanowiłam podzielić galerię na dwa wpisy, bo szkoda wrzucać tu ich iniaturki. Straci się wiele przyjemności odkrywania detali. Zdjęcia pochodzą z facebookowej strony Autora:

https://www.facebook.com/Blachonix/

Poniżej latarnia Stilo pod koniec września i jej najbliższe otoczenie.

Fot. BLACHONIX / Michał Blaszke - 22.09.2024

Fot. główna wpisu BLACHONIX / Michał Blaszke


Stilo dziś i archiwalnie

W dzisiejszym wpisie zestawiam współczesność latarni Stilo z kilkoma historycznymi ujęciami. Stilo jest pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Nad oznakowaniem nawigacyjnym latarni i urządzeń  czuwa Baza Oznakowania Nawigacyjnego.

Fot. Baza Oznakowania Nawigacyjnego / wrzesień 2024

Poniżej kilka ciekawych archiwaliów dotyczących latarni Stilo: wiezża, buczek, maszynownia, optyka. (fotogrfaie opublikowano na facebooku w grupie Miłośnicy historii Choczewa


Kilka letnich migawek z Bazy

Baza Oznakowania Nawigacyjnego - czy lato czy zima - intensywnie pracuje i dba o latarnie, boje, stawy nawigacyjne i inne oznakowanie torów wodnych i wybrzeża.

Poniżej letnia odsłona nabieżnika z Brzeźna (Gdańsk):

Fot. BON

Na Przylądku Rozewie - jak na całym naszym wybrzeżu - latem nieba na koniec dnia bywają spektakularne.

Fot. E.S./ BON

Warto również udać się do Ustki, by zwiedzić tamtejszą latarnię morską. Rozewie II za dnia również poleca się do zwiedzania.

Fot. E.S. (Rozewie II) i BON

Towarzystwo Przyjaciół NMM z Gdańska zachęca latem do zwiedzania podlegających mu wspaniałych latarni, w tym Helu (fot. 1) gdzie można obejrzeć w laternie żarówkę o mocy 1000 W (która daje zasięg 17 Mm) oraz Stilo (fot. 2), gdzie trzeba wznieść się (pokonując schody) na wysokość niemal 34 m i można podziwiać stamtąd przepiękne widoki na słynne malownicze lasy, bowiem latarnia znajduje się w odległości 1 km od linii brzegowej.

Przypominam, że w wymienionych latarniach ceny biletów na ten sezon wynoszą: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 9 zł.

Fot. główna wpisu - Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego


Majowo na wybrzeżu wschodnim

Przegląd obiektów latarnianych w pierwsze dni maja. Pogoda dopisała w każdym z miejsc wybrzeża, gdzie stoją latarnie TPCMM-u udostępnione już do zwiedzania.

Poniżej HEL

Poniżej ROZEWIE I i II

Poniżej STILO

Poniżej USTKA

Fot. Baza Oznakowania Nawigacyjnego

A tak było w latarniach pod opieką TPCMM-u w majówkę. W każdej kolejki do kas.

Fot. latarnicy

 


Nowy sezon na wschodnim wybrzeżu

1 maja br. ruszył nowy sezon turystyczny na latarniach morskich wschodniego wybrzeża, które ma pod swoją pieczą TPCMM z Gdańska. Jak co roku odwiedzając je można zbierać pieczątki do zdobycia odznak BLIZA.

Latarnie, którymi opiekuje się TPCMM to: Krynica Morska, Hel, Rozewie I i II, Stilo i od niedawna i Ustka.

Poniżej ceny biletów i godziny otwarcia na wiosnę/lato 2024:

Fot. ze strony oraz facebooka TPCMM-u.

 


Zdjęcie na niedzielę - 5 maja 2024

W pierwszą niedzielę maja zaglądamy po zachodzie słońca do serca latarni morskiej Stilo. Na fotografi uruchomiona optyka w laternie. Za szybą przepiękny widok na morze i okoliczne lasy.

Fot. Latarnik ze Stilo / kwiecień 2024.


Luty w Stilo [vol.4]

Dziś ostatni odcinek ze zdjęciami wykonanymi przy latarni Stilo w połowie lutego br. Mamy już niemal połowę kwietnia więc najwyższa pora porzycić klimaty z początku roku. Wiosna jest już intensywnie przemawiająca przez przyrodę, a czasmi nawet bliżej jej do prawdziwego lata.

Poniżej latarnia Stilo, murowany buczek, podstaw buczka na plaży, ale i morze i leśne ścieżki.

Fot. Lidia Czuper / luty 2024


Privacy Preference Center