Jaka jest odpowiedź na pytanie z tytułu wpisu? Niestety twierdząca. Ten wpis powinien powstać i pojawić się tutaj dwa lata temu, bowiem właśnie wtedy wydarzyło się to najistotniejsze z punktu widzenia historii latarni morskiej w Darłówku wydarzenie.
Nie wiem jak to wszystko uszło mojej uwadze, ale dowiedziałam się o tym dopiero tego lata. Fakt, nie byłam w Darłówku dobrych 6-7 lat więc straciłam czujność i nie miałam aktualnych danych. Ale latarnia morska w sensie czynnego obiektu nawigacyjnego odeszła niestety w przeszłość. Poniżej informacja uzyskana w sierpniu br. od p. Apoloniusza Łysejki. Wszystkie zaprezentowane zdjęcia są również jego autorstwa.Dodam, że aktualne fotki terenów wokół latarni można obejrzeć we wpisie z 1 sierpnia br.
INFORMACJA nt zmiany oznakowania nawigacyjnego w porcie w Darłówku
W 2014 roku zmieniono oznakowanie nawigacyjne do Darłówka. Wyłączono dotychczasowe światło latarni i w laternie zainstalowano światło sektorowe wprowadzające pomiędzy główki do portu.
Na przedłużeniu falochronu zachodniego zbudowano, w odległości około 70 metrów od początku falochronu, maszt dla potrzeb telekomunikacyjnych i umieszczono na nim nowe światło zastępujące dotychczasową latarnię Darłówek. Wieża stoi u nasady zachodniego falochronu. Zmiana miejsca od 28.07.2014 roku.
Poniżej zobaczyć możecie m.in. maszt, który pełni teraz rolę latarni, nowe światło sektorowe w laternie darłowskiej latarni morskiej oraz widok z wieży latarni na port. Mamy też na zdjęciach plany rozbudowy i wizualizacje terenów za latarnią i w okolicy wieży przy falochronie zachodnim oraz widok na latarnię z mostu.
Na koniec pismo z Urzędu Morskiego ze Słupska jako odpowiedź na list napisany przez Radnego Pawła Breszka nt wyłączonej latarni oraz zdjęcie ilustrujące do czego doprowadziły pozwolenia na budowę nowych obiektów w porcie w Darłówku. Zdjęcia z strony radnego na Facebooku.
Fot. Apoloniusz Łysejko / 22 września 2015 (poza pismem radnego i zdjęciem z placu budowy apartamentowca) przy plaży zachodniej.