W czerwcu 2017 roku podczas letnich wakacji na Półwyspie Helskim miałam po raz pierwszy okazję do zwiedzenia ekspozycji Muzeum Helu, które jest jednym z elementów większego kompleksu Muzeum Obrony Wybrzeża i znajduje się w stanowisku B1 „Anton”.
Ponieważ historia Helu interesuje mnie od zawsze i przez lata czytałam wszystko co wpadło mi w ręce na ten temat – z wielkimi nadziejami przekraczałam próg tej całkiem nowej jeszcze placówki muzealnej.
O obiekcie tak możemy przeczytać na stronie MOW: Muzeum Helu jest oddziałem Helskiego Kompleksu Muzealnego.Ten oddział został wstępnie otwarty dla publiczności 30 maja 2015 roku – jeszcze pod nazwą Muzeum Przyrodniczo Etnograficzne.
6 maja 2016 roku odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Helu, które na kilkunastu wystawach wewnątrz stanowiska artyleryjskiego B-1 „ANTON” pokazuje przede wszystkim życie Helan – a więc można tu obejrzeć wystawy etnograficzne, prezentujące życie rybaków, kuźnię, stolarnię, kolekcje sprzętów codziennego użytku i.t.p. a także kolekcje muszli z całego świata, kolekcie bursztynów i minerałów. Wewnątrz dawnego kręgu działobitni można zobaczyć odtworzone obejście kaszubskie – chatkę z ogródkiem i kurnikiem.
Nad budynkiem muzeum góruje odtworzona Helska Bliza – pierwsza, drewniana latarnia morska, której potężne ramię podnosiło kosz z palącym się węglem.
Budynek muzeum otacza ogródek przyrodniczy, który z miesiąca na miesiąc powiększa się o nowe okazy drzew, krzewów i roślin (a wśród nich kolekcję rożnych gatunków traw) i zaprasza do odpoczynku wśród przyrody.
Wszystko to o czym piszą widziałam i obfotografowałam. Najbardziej interesowała mnie ekspozycja w jednej sali dotycząca latarnictwa oraz makieta w skali Starego Helu. Bardzo polecam do odwiedzenia, jeśli akurat będziecie w tym regionie.
Fot. Latarnica / czerwiec 2017